piątek, 3 lutego 2017

DIY - CZAPKA DLA DZIECKA Z RECYKLINGU

To już trzecia czapka, którą szyję dla mojej małej. Nie jest to trudne i nawet bez maszyny można sobie poradzić. Pierwszą szyłam ręcznie i szybko poszło.

Potrzebujemy:
 • kawałków materiału, czy też starych koszulek,
 • sztucznego futerka (u mnie z kurtki, które nie podobało mi się przy niej),
 • centymetra,
 • kartkę do odrysowania szablonu, ołówek, linijkę,
 • igły, nici/maszyny.Najpierw zmierz obwód i wysokość głowy dziecka i odrysuj je na papierze. Np. obwód 50 + 4 cm na szwy (w zapasie zawsze dodaję trochę więcej) / 2 = 27 cm - to nasz dół czapki. Wysokość mierzymy od środka czoła do karku, np. 60 + 4 cm na zakładkę / 2 = 32 cm. Odrysuj wymiary na papierze, a górę czapki odrysuj np. od talerza, pokrywki, czym tam dysponujecie. Następnie wytnij trójkąt u góry, dzięki czemu czapka będzie lepiej się układała na głowie. Odrysuj szablon na materiałach (pamiętaj, aby zrobić to podwójnie na każdym materiale i aby stykały się ze sobą dwie części, dzięki czemu zaoszczędzisz sobie dodatkowego szycia) i możesz wycinać.
Najpierw zszyj doły czapki ze sobą (pamiętaj aby materiały były ułożone prawą stroną do siebie). Następnie zszyj trójkąty.Zszyj góry czapki, ale pamiętaj żeby zostawić kawałek na przełożenie czapki na prawą stronę. Następnie zszyj dziurę ręcznie lub maszynowo.Uformuj z futerka kulkę i przeszyj przez oba materiały do czapki, dzięki temu materiały nie będą się przesuwały.


Gotowe!

Na jesień można zrobić taką, ale z pojedynczego materiału, dodać jakiś akcent kwiatka, serduszka, czy czegoś bardziej dla chłopca, typu auto i niepowtarzalna czapka gotowa do noszenia. 
Pierwszą czapkę dla Marty szyłam ręcznie, dodałam kwiatek zrobiony z chustki od kapelusza i każdy się zachwycał. Byli pod wrażeniem, że nie jest ze sklepu :) Przy drugiej przyszyłam serduszko z materiału, tylko trzeba pamiętać, żeby zrobić to przed zszyciem obu części czapki.

Do dzieła mamuśki, ciotki, babcie! Jedynie trochę pracy trzeba w to włożyć, ale wprawione osoby w szyciu poradzą sobie w 10 minut.

Trzymam za Was kciuki!
KĄCIK MADZI

2 komentarze:

 1. WOW !
  Ale piękna, sama bym w takiej chodziła.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale fajna, chciałabym się nauczyć szyć, na razie tylko szydełkuję i to dość marnie.

  OdpowiedzUsuń

Pozostaw po sobie ślad :)